حمله سایبری به سایت های دولتی درسالگرد کودتای انتخاباتی 88

ضعف شدید مخابراتی و زیرساخت های امنیتی در واحدها ی فن آوری و اطلاعات ،این حرکت را به وجودآورده است.حرکتی که گروه ی هکرهای "ناشناس"، با نفوذ به ایمیل‌سرورهای وزارت خارجه جمهوری اسلامی، توانستند به بیش از ۱۰ هزار ایمیل رسمی این وزارتخانه دسترسی پیدا کنند. این ایمیل‌ها که عمدتا از طریق اشخاص و نهادهای گوناگون برای درخواست صدور ویزا به وزارت خارجه ارسال شده، شامل اطلاعات خصوصی درخواست‌دهندگان و پاسخ‌های وزارت خارجه ایران است. گروه ناشناس اعلام کرده که این اطلاعات را در آستانه سالگرد کودتای انتخاباتی ۸۸ منتشر کرده تا نشان دهد که «ناشناس‌ها همه‌جا هستند؛ نمی‌بخشند و فراموش هم نمی‌کنند.».گزارش شده است که حملاتی به سایر سایت های دولتی و وزارتخانه ها (غیر از سایت وزارت امورخارجه) صورت گرفته است.بنا به گفته انانیموس این حملات ادامه پیدا می کند.
هکرهای ناشناس، با نفوذ به ایمیل‌سرورهای وزارت خارجه جمهوری اسلامی، توانستند به بیش از ۱۰ هزار ایمیل رسمی این وزارتخانه دسترسی پیدا کنند. این ایمیل‌ها در قالب یک فایل ۶۳ مگابایتی در اینترنت منتشر شده و کاربران می‌توانند با کلیک بر روی این لینک، به همه ایمیل‌هایی که در این عملیات به دست آمده دسترسی پیدا کنند. (پسورد فایل: opiranopiran)
این ایمیل‌ها که عمدتا از طریق اشخاص و نهادهای گوناگون برای درخواست صدور ویزا به وزارت خارجه ارسال شده، شامل اطلاعات خصوصی درخواست‌دهندگان و پاسخ‌های وزارت خارجه ایران است. گروه ناشناس اعلام کرده که این اطلاعات را در آستانه سالگرد کودتای انتخاباتی ۸۸ منتشر کرده تا نشان دهد که «ناشناس‌ها همه‌جا هستند؛ نمی‌بخشند و فراموش هم نمی‌کنند.» (بخوانید: ۱۰ نکته‌ای که باید درباره گروه ناشناس بدانید)

 

عملیات نفوذ به ایمیل‌سرورها و استخراج اطلاعات، شیوه‌ای متفاوت با شیوه مرسوم گروه ناشناس برای مختل کردن فعالیت‌ وب‌سایت‌های حامی دیکتاتوری است. آنها در شیوه مرسوم از حملات گسترده تکذیب سرویس (DDoS) بهره می‌گیرند. به گفته عضو ایرانی گروه ناشناس، در روز ۲۲ خرداد نیز حملات گسترده‌ای بر ضد وب‌سایت‌های دولتی ایران صورت خواهد گرفت.
پیش از نیز در آستانه ۲۵ بهمن، هکرهای ناشناس در «عملیات ایران» (OpIran#) خود، علاوه بر ایجاد اختلال در فعالیت وب‌سایت‌های برجسته دولتی و ماشین تبلیغاتی نظام اسلامی، به ایمیل‌سرور مجلس شورای اسلامی نفوذ کرده بودند، اما اطلاعات به دست آمده از آن حملات سایبری تا کنون منتشر نشده است. (بخوانید: عملیات ناشناس بر ضد دیکتاتور ایرانی)
هنوز مقامات ایرانی به این حمله واکنش رسمی نشان نداده‌اند، اما عضو ایرانی«ناشناس» می‌گوید در روزهای اخیر آنها تلاش بسیاری کرده‌اند تا از نشت بیشتر این اطلاعات جلوگیری کنند و تدابیر امنیتی جدیدی را روی سرورهای خود اعمال کرده‌اند، که البته به نتیجه نرسیده و فرآیند استخراج اطلاعات از سرورهای یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور همچنان ادامه دارد. او در گفت‌وگو با آزادسایبر می‌گوید: «نمی‌توان فهمید که چرا وقتی مقامات ایرانی از ایمن کردن مهم‌ترین سرورهای خود عاجزند، از ارتش سایبری برای حمله به سرورهای کشورهای دیگر استفاده می‌کنند و به آن می‌بالند.»
ایمیل‌سرورهای وزارت خارجه هنوز در کنترل نفوذگران «ناشناس» است. عضو ایرانی این گروه که مسئولیت هدایت حملات را بر عهده داشت، می‌تواند از آدرس ایمیل (e_visa@mfa.gov.ir) که مخصوص صدور ویزا است، برای دیگران ایمیل ارسال کند و این نشان می‌دهد که تا لحظه انتشار این گزارش، همچنان سرورها در کنترل‌ «ناشناس» است.
«ناشناس» پیش از این نیز در عملیاتی مشابه، در اعتراض به اقدامات کمپانی HBGary در آمریکا، با نفوذ به ایمیل‌سرورهای این کمپانی، بیش از ۶۰ هزار ایمیل آن را در اینترنت منتشر کرد و اطلاعات محرمانه موجود در ایمیل‌ها، رسوایی مدیران این کمپانی را در پی داشت. HBGary با امضای قراردادی با پلیس فدرال آمریکا، قصد داشت هویت اعضای گروه ناشناس را شناسایی کند و آنها را در اختیار FBI قرار دهد. این کمپانی اواخر ژانویه ۲۰۱۱ زمینه دستگیری دست کم ۵ نفر از اعضای «ناشناس» را فراهم کرد.
گزارش‌های مرتبط با حملات اخیر ناشناس در وب‌سایت‌های انگلیسی را می‌توانید از اینجا و اینجا بخوانید.
از اینجا می‌توانید فایل ۶۳ مگابایتی حاوی بیش از ۱۰ هزار ایمیل وزارت خارجه ایران را دانلود کنید. (پسورد فایل: opiranopiran)

0