کنعان،مانی حقیقی و دخیلی که به نام آزادی بسته شد

شاید فیلم های مسعود کیمیایی من را به نام پدریش آشنا می کرد و بعد نام  ابراهیم گلستان بود که به سمت مادریش ذهنم را می برد،تا کنعان را دیدم و بعد خودش بود که به عنوان یک انسان در جستجوی روشنی در ارتعاشات چشمانم پیش می رفت.

مانی حقیقی در صحفه فیس بوکش می نویسد:
وقتی «کنعان» اکران شد، صحنه دخیل بستن در پایان قصه از نظر خیلی‌ها نوعی باج دادن به یک جریان سیاسی تعبیر شد. همان صحنه، در نسخه‌ای که امشب از شبکه چهار پخش می‌شود، توسط همان جریان سیاسی، از فیلم حذف شده. ببینیم آیا فیلم، در غیاب آن صحنه، فیلم بهتری به نظر خواهد آمد؟
«کنعان» - جمعه شب - شبکه چهار
وقتی فیلم را دوباره دیدم گیج آن دخیلی بودم که ترانه علیدوستی می بست،که نبست. و فیلم انگار تصویر زنی که در سایه می لرزد و همیشه می لرزد.
وب سایت کلمه می نویسد:
چکیده :شبکه چهار صدا و سیما اقدام به پخش نسخه‌ای جعلی و تکه‌پاره از فیلم کنعان کرد. مهم‌ترین و زیباترین لحظات فیلم، بدون هرگونه هماهنگی با من، از نسخه پخش شده حذف شده بودند. نتیجه، فیلمی ابتر و بی سر و ته بود که انگیزه شخصیت‌ها و سیر شکل‌گیری داستان در آن کاملا نامشخص و گنگ شده بود....

جمعه(۳۱ تیرماه) فیلم سینمایی کنعان به کارگردانی مانی حقیقی با حذف و اضافه بسیار از شبکه چهارم سیما پخش شد. نمایش این فیلم نارضایتی و ناراحتی کارگردان فیلم را به دنبال داشت. وی با انتشار نامه‌ای اعتراض خود را به این روند نمایش از صدا و سیما اعلام کرد.
به گزارش ایلنا، در متن نامه‌ی مانی حقیقی خطاب به رییس سازمان صدا و سیما و مدیر شبکه چهار که نسخه‌ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، آمده است:
در ساعت ۲۰:۳۰ شب جمعه گذشته ۳۱ تیر ۱۳۹۰، شبکه چهار صدا و سیما اقدام به پخش نسخه‌ای جعلی و تکه‌پاره از فیلم کنعان کرد. مهم‌ترین و زیباترین لحظات فیلم، بدون هرگونه هماهنگی با من، از نسخه پخش شده حذف شده بودند. نتیجه، فیلمی ابتر و بی سر و ته بود که انگیزه شخصیت‌ها و سیر شکل‌گیری داستان در آن کاملا نامشخص و گنگ شده بود.
آقایان، درست است که این فیلم را با پول بیت‌المال از تهیه‌کننده‌اش خریده‌اید، ولی این معامله شما را صاحب معنوی اثر نکرده است. فیلم من، که سال‌ها برای نوشتن و ساختنش زحمت کشیدم و حکم عزیزترین فرزند مرا دارد، امانتی است در دست شما. قلع و قمع کردن آن و سر هم کردن این نسخه ناجور کاری نیست جز خیانت در امانت، و گناه بزرگی است.
امیدوارم که این اعتراض تغییری هرچند دیرهنگام در این رفتار زشت و غیراخلاقی حاصل کند. به هر حال این را بدانید که ما به تکه‌پاره شدن فرزندان‌مان عادت نخواهیم کرد.

و یک جمله از مانی حقیقی که تمام جمله است :

امیدوارم رفتار زشت مسولان صدا و سیما تغییر کند

................

ما به تکه‌پاره شدن فرزندان‌مان عادت نخواهیم کرد.0