بیانیه سی و دو تن از عکاسان خبری: مریم مجد، بدون قید و شرط آزاد شود!

http://www.chrr.biz/spip.php?article15177

کمیته گزارشگران حقوق بشر- جمعی از عکاسان خبری ایرانی، در واکنش به بازداشت و بی‌خبری از مریم مجد، عکاس خبری ورزش زنان، با صدور بیانیه‌ای، خواستار آزادی بی‌قید و شرط و هر چه سریع‌تر او و نیز امکان ادامه فعالیت مطبوعاتی او شدند.
در این بیانیه که به امضای ۳۲ تن از عکاسان خبری رسیده، از انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی کشور خواسته‌ شده که به وظیفهٔ خود عمل کرده و پیگیر بازداشت مریم مجد شود.
مریم مجد، در تاریخ ۲۶ خرداد، در حالی که به منظور پوشش خبری مسابقات جهانی فوتبال زنان قصد سفر به آلمان را داشت، در خانه‌ی پدری خود واقع در تهران بازداشت شد و تا کنون از سوی مقامات قضایی، دلیل بازداشت وی اعلام نشده است. متن این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار کمیته گزارشگران حقوق بشر قرار گرفته، در پی می‌آید:
با خبر شدیم که همکارمان خانم مریم مجد، عکاس مطبوعاتی، در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال زنان و در شرایطی که در تدارک عکاسی از مراسم اینجام و شروع پروژه‌ای از فوتبال زنان در جهان بود، به ناگاه، ناپدید شده و پس از چندی گفته شد که ایشان در زندان اوین و در بند ۲۰۹ در بازداشت به سر می‌برد.
اگر چه خبر بازداشت مریم مجد، تا لحظه نوشتن این نامه، از سوی مراجع رسمی به صراحت تایید نشده، اما برخورد‌های غیر قانونی با برخی فعالان رسانه‌ای که رویه‌ای با سابقه در کشور ما است، نگرانی جدی از برخورد با این عکاس جوان مطبوعاتی را باعث شده است.
مریم مجد سال‌ها در مطبوعات مختلف ایران به انعکاس اخبار و اتفاقات خبری از دریچه دوربینش پرداخته است. او یکی از معدود عکاسانی است که همواره تلاش کرده تا ورزش زنان را به عنوان یک موضوع جدی، دنبال و تصویر کند.
ما عکاسان امضا کننده این بیانیه خواستار آزادی بی‌قید و شرط مریم مجد و امکان ادامه فعالیت مطبوعاتی او هستیم.
همچنین از انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی کشور می‌خواهیم که به وظیفه صنفی خود عمل کرده و پیگیر بازداشت این عکاس-خبرنگار بوده و جامعه عکاسان مطبوعاتی را از این اتفاق آگاه کند.
مریم آموزگار - مریم اشرافی - کیان امانی - علی اوغازیان - پیام براز جانی - بابک برزویه - مهگامه پروانه - محمد تاجیک - ابراهیم حیدری - علی خلیق - هاله حیدری - رضا دقتی - جهانگیر رزمی - فرهاد رنجبران - آکو سالمی -حسن سربخشیان - حسین سلمانزاده - حنیف شعاعی - امیر صادقی - امید صالحی - بهنام صدیقی - آرش عاشوری نیا -‌‌ رها عسگری‌زاده - فرشاد فرح سا - مصطفی مجیدی نصب - مریم محمدی - نفیسه مطلق - جواد مقیمی پارسا - جواد منتظری - بهنام مؤذن - زوبین ناوی - پیمان هوشمندزاده
0