مادر سياه كِل مي زند

http://fedayi.org/sub/kare/images/siyahkal.jpg 
ناما جعفری:در شامگاه ۱۹‌بهمن ۱۳۴۹، گروهی از اعضای یک هسته چریکی به فرماندهی علی اکبر صفایی فراهانی همراه پنج فدایی دیگر با حمله به‌ پاسگاه ژاندارمری سیاهکل، حماسه‌یی فراموشی نشدنی در حاشیه جنگلهای گیلان رقم زدند.اما قضیه بخاطر سهل انگاری یکی از چریک ها لو رفت و آنها که زنده مانده بودند، همه دستگیر شدند.قیام سیاهکل تاثیراتی نیز بر هنر انقلابی پس از خود داشت و بعدها سوژه حداقل یک اثر نقاشی مهم شد. تابلوی سیاهکل در سال ۱۳۵۰ توسط بیژن جزنی و در زندان عشرت‌آباد ترسیم شده‌است. از محل نگهداری فعلی این اثر اطلاع دقیقی در دست نیست.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/f/f0/Gavaznha.jpg

همچنین محتمل است که مسعود کیمیایی در فیلم مشهور گوزن‌ها و انتخاب نام این فیلم اشاره‌ای به این مضمون داشته‌است.
در ترانه‌های پس از این واقعه نیز، آثار سیاهکل مشهود است. فرهاد مهراد، خواننده ترانه جمعه، معتقد است که شهیار قنبری (شاعر ترانه) در سرودن شعر این ترانه به روز جمعه که قیام سیاهکل رخ داده‌است، نظر داشته‌است.همچنین ترانه گنجشگک اشی مشی با صدای فرهاد بر روی فیلم گوزن‌ها اجرا شد. ترانهٔ جمعه که سرودهٔ شهیار قنبری است، وقتی در همان سال‌ها با صدای فرهاد مهراد و بر روی اهنگی از اسفندیار منفردزاده خوانده شد، مدت‌ها در میان دانشجویان و روشنفکران ترانه‌ای سیاسی و تداعی‌گر واقعهٔ سیاهکل انگاشته می‌شد و البته لحن ترانه و محتوای کلام و نیز صدای به هم کوبیدن سنگ که یادآور نوعی مراسم عزاداری در میان اقوام مختلف ایرانی ا‌ست، این برداشت را قوت می‌بخشید.اسفندیار منفردزاده، آهنگ‌ساز این ترانه در گفت‌وگویی که پس از مرگ فرهاد مهراد با رادیو بی.بی.سی صورت گرفته بود، ارتباط میان این ترانه با قیام سیاهکل را رد نکرد.
این قیام همچنین موجب تاثیرگذاری بر روند پیشرفت شعر نوی معاصر فارسی گردید. این واقعه باعث به وجودآمدن یک دوره جدید در شعر فارسی شد که به دوره سیاهکل معروف است.

0