امروز 9 خرداد, سالروز تولد 50 سالگی نسرین دقیقا 1000 روز از بازداشت و محکومیت غیرقانونی او سپری می شود.نسرین ستوده فعال خوش‌نام و سرشناس حقوق بشر در روز ۳۰ می ۲۰۱۳ پنجاهمین سالروز تولدت خود را در زندان اوین جشن می‌گیرد.نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق زنان است. او به دلیل تعهد خود به حقوق بشر، به شش سال حبس محکوم و در زندان‌های بد نام ایران شکنجه شد
رضا خندان همسر نسرین ستوده در صفحه فیس بوک خود می نویسد:غیر قانونی به این دلیل که تا امروز هیچ عنوان مجرمانه ای نتوانسته اند به او منتسب کنند. این را, هم بازجوها - که متاسفانه حرف اول را در قوه قضاییه می زنند - هم قضات و بازپرس ها و هم مردمی که بیرون از این مجموعه صبورانه نظاره گراند به خوبی می دانند.و واقعیت این است که نوع نگاه عموم و داوری آنهاست که تعیین کننده است.نگاه عموم به زندانیان سیاسی - جدای از شخصیت حقیقی و زیستی آنان که اجازه ی ورود به آن را نداریم- همانند نگاه به قهرمان های ملی است.
این نگاه و داوری عمومی مختص به جمع های سیاسی و فرهنگی نبوده و کاملا عمومی است. کافی است گشتی در خیابان بزنیم, به مراکز تفریحی و خرید و یا مدارس و مراکز آموزشی مراجعه کنیم و نگاه گرم و مهربانانه ی آنان را ببینیم.
این نگاه شامل افکار عمومی در ادارات, مراکز دولتی و حتی تشکیلات قضایی نیز می شود.

این را به عنوان کسی میگویم که اینها را به چشم خود, می بیند. حتی فضای عمومی قوه ی قضاییه و نوع نگاه پرسنل آنجا نیز همین داوری را در مورد زندانیان سیاسی دارند.

تردیدی ندارم که قضات و بازجوهایی که عامل بازداشت و محکومیت اینها هستند نیز برخلاف آنچه از خود بروز میدهند, فکر می کنند.
ماه خرداد تولد بسیاری از زندانیان سیاسی است. نامشان را نمی برم, چرا که بیم آن دارم نام کسی از قلم بیفتد. همینجا زادروز همه ی خردادیان را تبریک می گویم.
 
 

1